نشست سران کشورهای عضو پروژه کاسا-1000 با حضور داشت رئیس جمهور غنی در تاجیکستان برگذار گردید

نشست سران کشورهای عضو پروژه کاسا-1000 با حضور داشت رئیس جمهور غنی در تاجیکستان برگذار گردید
نشست سران پروژه کاسا-1000 با حضور مقامات ارشد کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و قرغیزستان در پونگوس ریاست جمهوری تاجیکستان دایر گردید. 
در این نشست، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، نواز شریف نخست وزیر پاکستان و سورنبای جین بیک اف نخست وزیر قرغیزستان شرکت داشتند. علاوه بر آن، هیات عالی رتبه بانک جهانی، بانک انکشاف اسلامی، بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه، بانک سرمایه گذاری اروپا، آژانس توسعه بین المللی امریکا و سایر نهادهای بین المللی دخیل در پروژه کاسا-1000 نیز اشتراک داشتند.
رئیس جمهور تاجیکستان در این نشست ضمن خوش آمدگویی اظهار داشت: پروژه کاسا-1000 نمونه همکاری واقعی بین کشورهای مذکور در راستای منافع مردم همه کشورها می باشد. وی ادامه داد: این پروژه همکاری ها بین کشورهای مذکور در سایر عرصه های مهم را همچنین گسترش می دهد.


رئیس جمهور اشرف غنی در سخنرانی اش روی نقش افغانستان در ترانزیت برق میان آسیای میانه و جنوب آسیا تأکید نموده و گفت: «امیدوارم به طور اخص در عرصه انرژی، ما بتوانیم پانزده الی شانزده هزار میگاوات برق را از آسیای مرکزی از راه ترانزیت افغانستان به آسیای جنوبی انتقال دهیم».
رئیس جمهور غنی در ادامه افزود: اگر بزرگ فکر نکنیم، تنها در پروژه های کوچک باقی خواهیم ماند. از روزی که حکومت وحدت ملی تشکیل شده است، در ارادۀ دولت افغانستان در قسمت تطبیق پروژه کاسا-1000 نباید شک وجود داشته باشد. افغانستان تلاش اعظمی خود را به خرج داده تا کاسا-1000 از یک مفکوره به یک پروژه عملی مبدل شود. وی افزود: ما تمام مراحل تدارکاتی کاسا را تکمیل کرده ایم، قراردادها آمادۀ امضا بوده و از جانب ما هم تمویل و هم تسهیل صورت گرفته است.
نواز شریف، صدراعظم پاکستان گفت: این پروژه در مارکیت انرژی آسیای مرکزی و جنوبی اهمیت بسزای دارد و همکاری های دومدار میان آسیای مرکزی که از ناحیه انرژی غنی بوده و آسیای جنوبی که به کمبود انرژی مواجه است، مثال خوبی می باشد.


همچنان، در اعلامیه مشترکی که از سوی کشورهای عضو پروژ کاسا-1000 در پایان این نشست صادر گردیده، آمده است که پروسه مناقصه کاسا در کشورهای عضو به زودترین فرصت ممکن تکمیل گردد تا کار ساخت و ساز پروژه عملاً آغاز شود. سران کشورهای عضو از تمام طرف های دخیل در پروژه تقاضا نموده اند تا در قسمت آغاز به موقع کار و ساخت و ساز پروژه و در ضمن پایداری پروژه، همکارهای همه جانبه نمایند. 
در ضمن، کشورهای عضو تعهد همه جانبه خویش را برای تطبیق پروژه علام داشتند و افزودند که روند مناقصه تسریع گردد و کارهای ساختمانی براساس پلان به پیش برود و برای تسریع این روند، سران دولت های عضو پروژه حداقل سال دو بار با هم نشست و دیدار داشته باشند. 
پروژه کاسا-1000 پروژه‌ منطقوی است که توسط آن برق از قرغیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد. این پروژه روابط سیاسی و تجارتی را میان دو منطقه‌ی بزرگ جهان (آسیای میانه و جنوب آسیا) تأمین، گسترش و مستحکم می‌گرداند.