از روز جهانی آب "طبعیت برای آب" در ولایت کندهار گرامیداشت بعمل آمد

از روز جهانی آب "طبعیت برای آب" در ولایت کندهار گرامیداشت بعمل آمد

از روز جهانی آب تحت عنوان "طبیعت برای آب" با اشتراک محترم انجنیر نجیب الله جوینی رییس عمومی حوزه دریایی هلمند، محترم الحاج محمد عمر رییس حج و اوقاف ولایت کندهار، محترم دکتور حضرت میر توتاخیل رییس پوهنتون کندهار، محترم سید حفیط الله سعیدی رییس زراعت، محترم محمد جعفر اثر رییس محیط زیست، محترم وحیدالله کامران سرپرست ریاست حوزه دریایی فرعی ارغنداب، رییس انجمن میراب ها و محترم انجنیر سمیع الله مومند آمر انسجام پروژه های ولایت کندهار گرامیداشت بعمل آمد.

ابتدا پیام و نقاط نظر محترم انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب توسط محترم انجنیر نجیب الله جوینی رییس عمومی حوزه دریایی هلمند خوانده شد که در قسمت از پیام فرمودنده اند.

اعضای محترم اشتراک کننده در این نشست با اهمیت، خواهران و برادران گرامی السلام علیکم و رحمت الله و برکاته...

اولتر از همه اجازه بدهید به نماینده گی از هیات رهبری وزارت انرژی و آب کشور حلول سال نو و بهار پر طراوت 1397 هجری خورشیدی و روز جهانی آب را که تحت شعار طبیعت برای آب به ابتکار ریاست عمومی حوزه دریایی (هلمند) به کمک سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO) و اداره انکشافی بین المللی امریکا (USAID) راه اندازی گردیده است مبارک بگویم

روز دوم ماه حمل سال 1396 خورشدی مطابق 22 ماه مارچ سال 2018 میلادی مصادف است با روز جهانی آب که نام گذاری این روز با ارزش در سال 1992 میلادی در کنفرانس بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار سازمان ملل متحد در شهر ریو- ژاینرو کشور برازیل رسمآ مطرح گردید.

درین کنفرانس با اهمیت از تمام کشور های جهان خواسته شد تا در راستای اجرایی ساختن بیانیه 21 سازمان ملل این روز را به صفت روز ترویج و آگاه سازی عموم مردم در مورد اهیمت آب اختصاص داده و از طریق راه اندازی، سمینار ها، کنفرانس ها و نمایشگاه در گرامی داشت آن سهیم شوند.

به همین سبب از سال 1392 به بعد، هر سال این روز با اهیمت جهانی تحت شعار های متفاوت در اکثریت از کشورهای جهان تجلیل بعمل می آید.

امسال این روز با ارزش تحت شعار "طبیعت برای آب" اختصاص یافته که در سراسر جهان از آن گرامی داشت صورت گرفته که خوشبختانه این روز خجسته بتاریخ 5 حمل سال 1357 خورشیدی در کابل پایتخت کشور تدویر یافت و اکنون ما شاهد برگزاری آن در مقر حوزه آبریزحوزه عمومی حوزه دریایی هلمند می باشیم.

هدف شعار روز جهانی آب که طبیعت برای آب نام گذاری شده است عبارت از بررسی چالش ها و رسیده گی به راه حل های کمبود آب و بحران آب مبتنی بر مقابله برناملایمات طبیعت و حوادث ناشی از آن در قرن بیست و یکم می باشد.

به زبان دیگر خسارات محیط زیستی همراه با تغییرات اقلیم، موارد مانند و قوع سیلاب ها و خشکسالی ها، آلوده گی آب، تخریبات فرش نباتی، فرسایش آب و خاک را سرعت بخشیده که این امر منجر به کمبود شدید آب و حتی بحران آب در سراسر جهان گردیده است.

به همین سبب به منظور حفاظت از ایکو سیستم ها از جمله حفاظت آب و خاک نیاز است که تدابیر موثر اتخاذ نمائیم تا زمینه دست یابی به کمبود آب برای نسل های حال و آینده کشور مساعد گردد.

خواهران و برادران گرامی!

تحقیقات که در این اواخر توسط نهاد های معتبر بین المللی صورت گرفته نشان دهنده آن است که افغانستان بعد از سال 1960 میلادی در معرض تغییرات اقلیم جهانی قرار گرفته است.

درجه حرارت به تدریج افزایش یافته که این امر اثرات ناگوار را بالای ذخایر برفی و یخچالی کشور ناشی از ذوب شدن سریع برف ویخ و تغییر شکل بارندگی ها از نوع برف به باران را بوجود آورده و این امر نه تنها وقوع سیلاب های مدهش و ناگهانی را سرعت بخشیده بلکه سبب کمبود شدید آب در کشور گردیده و تاثیرات منفی را بالای سکتور های رشد اقتصادی و اجتماعی کشور به بار آورده است.

همچنان تحقیقات انجام شده می رساند که بارندگی ها بعد از سال 1960 به تدریج کاهش یافته که این امر وقوع خشکسالی های شدید و متواثر را سرعت داده و سبب مهاجرت ها و بیجا شدن مردم به داخل و خارج کشور گردیده است.

سپس محترم نجیب الله جوینی رییس عمومی حوزه دریایی هلمند در مورد بیانیه ایراد فرموده گفتند:

بشر از بدو پیدایش و زندگی اجتماعی کنار و مسیر دریاها و منابع آب از جهت احداث شهرها و سکونت خویش انتخاب کردند. با حفر نهرها کاریز ها و کانال ها آب را به سمت دلخواه هدایت و جای هم که این امکان میسر نبود با حفر چاه نیازمندیهای خویش را مرفوع کردند.

اینک نگاه گذرا (%75 سطح کره زمین آب پوشانیده) به وجود آب درکره زمین %97 آب زمین را اوقیانوس های دریاچه ها شور تشکیل میدید، که جمعآ 1.4 میلیارد کیلو متر مکعب میشود، از آن جمله ٪0.77 که معادل 10.7 کیلو متر مکعب آب شیرین میباشد.

در آسیا و افریقا مردم جهت تهیه آب یومیه 4 کیلو متر را طی میکند ضمنآ ٪70 آب شیرین برای زراعت و ٪22 برای صنعت استفاده میشود.

کشور ما در کمر بند خشک کره زمین و موقیعت حساس و بحرانی قرار دارد و اگر اقدام موثر انجام نشود وضعیت خیلی بدتر پیش رو داریم.

شاخص وضعیت آب:

1. تا 500 متر مکعب فی نفر در سال بحران (قحطی)

2. 500 تا 1000 متر مکعب فی نفر در سال کم آبی شدید(خطر)

3. 1700-1000 کمبود خفیف (کم آبی)

4. 2100-1700 عادی (خوب)

5. 2100- اضافه عالی است.

در صورتیکه اوسط بارندگی سالیانه در کشور 250 ملی متر و بیشتر ثبت شده باشد درین صورت:

که حجم بارندگی ها 164 میلیارد متر مکعب برسد. که از ان جمله بعد از تبخیر و کسر ضایعات 66.33 میلیارد متر مکعب (49.23 میلیارد متر مکعب آبهای سطحی و 17.1 میلیارد متر مکعب آبهای زیر زمینی میشود.

از جمله آبهای سطحی که مورد استفاده قرار میگیرد 21.7 میلیارد و زیر زمینی 4 میلیارد متر مکعب که جمعآ 25.7 میلیارد متر مکعب میشود مورد استفاده قرار میگیرد.

حوزه دریایی هلمند طبق ارقام و دیتاهای سال 1394:

1. حجم کل آبها: (زیرزمینی و سطحی ) 8.4 میلیارد متر مکعب استفاده شده 6.4 میلیارد متر مکعب واحد سرانه 2300 متر مکعب و واحد سرانه قابل استفاده 1750 متر مکعب.

هر قطره آب که هدر رفته جنایت علیه طبیعت بوده است.

چگونه میتوانیم از طبیعت برای غلبه بر چالشهای آبی قرن 21 فایق آیم.

تخریب زیست محیطی (ایکو سیستم) و تغییرات اقلیمی باعث تشدید بحران های آبی در سراسر جهان شده است.

هنگامیکه از ایکو سیستم های جغرافیای خود غافل میشویم وضعیت تامین آب مورد نیاز برای زنده ماندن و رونق زندگی هر فرد بدتر میشود.

طبیعت راه حل های زیاد و پوتانسیل حد اکثر چالش ها را دارد، که باید با زیر ساخت های سبز را با زیر ساخت های خاکستری هماهنگ نمایم غرص جنگلات و باز گردانیدن طبیعت به حالت اولیه، چرخه آب را متعادل و سلامت، امرار معاش را بهبود خواهد بخشید.

تردیدی نیست که ما تلاش خود را در صیانت از عزت، اقتدار و استقلال ملی، تداوم پیشرفت وطن و حل مشکلات اساسی جامعه و مردم به کار گرفته و خواهیم گرفت.

اسلام دین دانش، تزکیه، تربیت، اخلاق و معنویت است، تلاش و کوشش را تنها وسیله ای دستیابی به خیر و برکت، پیشرفت مادی و معنوی معرفی میکند.

انسانها همواره دارای یک مسیر فکری معین بوده و آن تلاش برای دانستن اینکه چطور میشود نیرو های ویرانګر طبیعت را مهار و بهتر زیست.

لذا:

رشد و اطلاع سطح علمی پوهنتون ها و نیرو های متخصص و متعهد، توسعه بخش های تحقیقاتی و مطالعاتی از نیاز های مبرم جامعه امروزی محسوب میگردد.

بنآ: برانیم تا به بهره گیری از تجارت و اندوخته اساتید محترم و به کار گیری استعدادهای نهفته و سرمایه های ملی، شیوه های موثر جهانی که با کشف تکنیک های جدید و میتودهای نو هر چند اندک گام برداریم.

در ادامه محترم دوکتور حضرت میر توتاخیل رییس پوهنتون کندهار در مورد تحقیقات علمی و اهمیت آب در رشد اقتصادی و اجتماعی محترم رییس حج و اوقاف در مورد ارزش و اهمیت آب از نظر دین مبین اسلام، محترم رییس زراعت در مورد اهمیت آب در زراعت محترم رییس محیط زیست در مورد تاثیرات اقلیمی و محیط زیستی، محترم رییس حوزه فرعی دریایی هلمند در مورد پلانهای کاری در رابطه به آب و محترم رییس انجمن و میر آب راجع به مسایل آب در زراعت و باغداری بیانیه های شانرا ایراد نمودند.

در اخیر محترم انجنیر نجیب الله جوینی رییس عمومی حوزه دریایی هلمند با ابراز تشکری و قدر دانی از رهبری مقام وزارت و توجه شان روی اهمیت آب محفل پایان یافت.

گزارش: مدیر ولی