ایجاد کمیته های چهارگانه به هدف تسریع کار پروژه (کاسا1000)

mew-admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۰ - ۹:۴۳
اخبار

تفاهم نامه مشترک میان نمایندگان چهارکشور عضو پروژه کاسا1000 (افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان) امروز طی نشستِ در شهر آلماتی قزاقستان به امضا رسید.
در این نشست به نمایندگی از افغانستان، پروفیسور داکتر محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، محترم انجنیر محمد گل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب، محترم انجنیر امان الله غالب رییس د افغانستان برشنا شرکت و شماری دیگر از نمایندگان ارگان‌های ذیربط در ترکیب هیات افغانستان حضور داشتند.
بربنیاد تفاهم نامه امضا شده این نشست؛ ایجاد کمیته های فرعی که شامل مشاور حقوقی و دبیر خانه می باشد، در سطح چهار کشور عضو این پروژه از جمله مباحثی مهمی بود که میان نمایندگان آن بحث و مورد تایید قرار گرفت.
در همین حال، لین انتقال برق بخشِ پاکستان از تورخم تا نوشهره که دارای 110 کیلومتر طول می‌باشد و همچنان بخش های مهم دیگر این پروژه، از مباحثی بود که در این نشست روی آن بحث شد.
پروژه کاسا-1000 یکی از مهمترین پروژه‌های‌ منطقه‌یی میان آسیای میانه و آسیای جنوبی با محوریت افغانستان می‌باشد که از اهمیت بزرگ اقتصادی و سیاسی در منطقه برخوردار است.
با تطبیق این پروژه 1300 میگاوات برق از کشورهای قرغیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد.
در این میان، افغانستان علاوه بر دریافت 300 میگاوات برق، سالانه 40-60 میلیون دالر حق ترانزیت دریافت خواهد کرد.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۷ - ۸:۵۳
Background image

ورکشاپ دو روزه‌ی پروژه‌ بازسازی و انکشاف آبیاری.

ورکشاپ دو روزه‌ی پروژه‌ بازسازی و انکشاف آبیاری (مروری بر فعالیت‌های انجام یافته وپلان‌های بعدی) امروز در وزارت انرژی و آب برگزار شد....

پنجشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۷ - ۸:۳۲
Background image

چگونگی تطبیق پروژه های سولری و مطالعات امکان سنجی ظرفیت باد در ولایت های بلخ و هرات.

چگونگی تطبیق پروژه های سولری و مطالعات امکان سنجی ظرفیت باد در ولایت های بلخ و هرات از جمله موضوعاتی بود که در دیدار بانو وژمه مومند نماینده IFC در افغانستان با محترم انجنیر محمد گل. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۶ - ۱۱:۲۳
Background image

امضای قرارداد چندین پروژه انکشافی با هشت اداره.

قرارداد تطبیق پروژه های انکشافی به حمایت مالی کشور هندوستان میان 8 اداره امضا گردید. در نشستی که به همین منظور دایر گردیده بود؛ جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه ج . ا . ا ،. . .

BACK TO NEWS