ایجاد کمیته های چهارگانه به هدف تسریع کار پروژه (کاسا1000)

mew-admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۴/۲۰ - ۹:۴۳
اخبار

تفاهم نامه مشترک میان نمایندگان چهارکشور عضو پروژه کاسا1000 (افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان و پاکستان) امروز طی نشستِ در شهر آلماتی قزاقستان به امضا رسید.
در این نشست به نمایندگی از افغانستان، پروفیسور داکتر محمد همایون قیومی سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربناها، محترم انجنیر محمد گل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب، محترم انجنیر امان الله غالب رییس د افغانستان برشنا شرکت و شماری دیگر از نمایندگان ارگان‌های ذیربط در ترکیب هیات افغانستان حضور داشتند.
بربنیاد تفاهم نامه امضا شده این نشست؛ ایجاد کمیته های فرعی که شامل مشاور حقوقی و دبیر خانه می باشد، در سطح چهار کشور عضو این پروژه از جمله مباحثی مهمی بود که میان نمایندگان آن بحث و مورد تایید قرار گرفت.
در همین حال، لین انتقال برق بخشِ پاکستان از تورخم تا نوشهره که دارای 110 کیلومتر طول می‌باشد و همچنان بخش های مهم دیگر این پروژه، از مباحثی بود که در این نشست روی آن بحث شد.
پروژه کاسا-1000 یکی از مهمترین پروژه‌های‌ منطقه‌یی میان آسیای میانه و آسیای جنوبی با محوریت افغانستان می‌باشد که از اهمیت بزرگ اقتصادی و سیاسی در منطقه برخوردار است.
با تطبیق این پروژه 1300 میگاوات برق از کشورهای قرغیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد.
در این میان، افغانستان علاوه بر دریافت 300 میگاوات برق، سالانه 40-60 میلیون دالر حق ترانزیت دریافت خواهد کرد.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۱۵:۵
Background image

دیدار سرپرست وزارت انرژی و آب با والی هلمند و شمار از روسای حوزه‌های دریایی.

انجنیر محمد گل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب طی یک نشستِ با تورن جنرال محمد یاسین خان والی ولایت هلمند، انجنیر عصمت الله صمدی شاروال این ولایت، انجنیر محمد انور ذهین رییس حوزه فرعی. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۲:۲۲
Background image

منابع آبی کشور باید تحت یک اداره واحد مدیریت شود.

براساس هدایت مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به منظور مدیریت همه جانبه منابع آبی کشور توسط مرجع واحد، نشست مقدماتی انتقال و ادغام تشکیلاتی ادارات موازی به تاریخ 27 میزان سال. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۸:۵۱
Background image

امضای قرارداد 11 پروژه عام المنفعه با شرکت‌های خصوصی در وزارت انرژی و آب.

امروز بیست هشتم میزان 1398 محترم انجنیر محمدگل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب قرارداد 11 پروژه عام‌المنفعه بازسازی کانال‌ها، تحکیم سواحل و حفر چاه های تحقیقاتی در پنج ولایت (بلخ، ننگرهار. . .

BACK TO NEWS