سومین ورکشاپ ملی پروژه احیاء و انکشاف سیستم های آبیاری (IRDP) در وزارت انرژی و آب آغاز شد

MEW-Media
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۰:۲
اخبار

این ورکشاپ به‌منظور بررسی کارکردهای گذشته و پلان آینده پروژه IRDP  قرار است به مدت ۳ روز در وزارت انرژی و آب و بانک جهانی ادامه یابد.

در نخست انجنیر سیدشریف شبیر انجینر ارشد و هماهنگ کننده FAO حضور مهمانان و همکاران را در ورکشاپ خیرمقدم عرض نموده در مورد چگونگی برگزاری این ورکشاپ معلومات عمومی را ارایه کرد. وی افزود: امروز جلسه کمیته رهبری پروژه IRDP  بوده و در آن اعضای این کمتیه در مورد موفقیت پروژه نظریات خود را ارایه می نمایند. همچنان در روزهای آینده روی کارکردها به صورت تفصیلی بحث صورت خواهد گرفت.

سپس محترم انجنیر خان محمد تکل معین آب و سرپرست وزارت انرژی و آب ضمن خوش‌آمد گویی به  مهمانان و اشتراک کنندگان از حمایت‌کنندگان مالی پروژه و احیاء سیستم‌های آبیاری قدردانی کرد.

آقای تکل هدف از این ورکشاپ را ارزیابی کارکرد گذشته پروژه و بررسی پلان آینده عنوان کرد و گفت: همان‌طوری که می‌دانید پروژه IRDP یکی از پروژه‌های مهم و با ارزش وزارت انرژی و آب است که به حمایت مالی بانک جهانی، صندوف وجهی برای بازسازی افغانستان و وزارت مالیه به هدف احیاء و انکشاف سیستم‌های آبیاری  به همکاری سازمان خوراکه و زراعت سازمان ملل (FAO) فعالیت می‌کند. شکی نیست که بانک جهانی در توسعه و مدیریت منابع آبی در کشور، نقش موثر و قابل‌ملاحظه‌ای داشته است که رهبری وزارت انرژی و آب و مردم افغانستان قدردان این حمایت خواهند بود.

اقای تکل همچنان در مورد موثریت این پروژه بر زندگی مردم گفت: پروژه IRDP نقش موثری در رشد و انکشاف زراعت و مدیریت منابع آب در کشور داشته و توانسته است تاثیر خوبی بر زندگی مردم روستایی کشور بر جای بگذارد.  آقای تکل همچنان افزون: جدیدا قانون آب افغانستان به تصویب رسیده و در این قانون بر مدیریت منابع آب توجه زیادی صورت گرفته است. به این منظور ما توقع داریم تا حمایت های بانک جهانی را در زمینه انکشاف و احیاء سیتسم های آبیاری همچنان داشته باشیم.

در ادامه Mrs. Sana Kh.H.Agha Al Nimer تیم لیدر بانک جهانی در پروژه IRDP با ابراز خرسندی از حضور در سومین ورکشاب ملی پروژه IRDP این پروژه را یکی از پروژه‌های مهم و قابل حمایت در افغانستان دانست و گفت: خوشحال هستم که امروز را در جمع شما حضور دارم. باید بگویم که پروژه IRDP یکی از پروژه‌های مهم وزارت انرژی و آب و بانک جهانی درزمینه انکشاف و احیاء سیستم‌های آبیاری بوده و نقش موثری در زندگی مردم افغانستان ایفا کرده است. که این‌همه را می‌توانیم از تلاش‌های مسئولان و کارمندان ریاست انسجام پروژه‌ها به همکاری تخنیکی FAO بدانیم.

خانم ثنا همچنان برحمایت بانک جهانی از پروژه IRDP تأکید کرد و گفت خوشحالیم که توانستیم یک پروژه موثر را در افغانستان درزمینه احیا و احیاء سیستیم های آبیاری اجرا کنیم.

سپس محترم راجندرا آریال نماینده سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO)) با ابراز قدردانی از تلاش‌های همگانی به‌منظور به موفقیت رسیدن پروژه IRDP ، این پروژه را ازجمله پروژه‌های مهم برای وزارت انرژی و آب و مرم افغانستان دانست و تأکید کرد که موفقیت این پروژه وابسته به تلاش همگانی همه ی ما بود.  باید بگویم  که بانک جهانی به  عنوان حمایت‌کننده مالی این پروژه تلاش‌های زیادی کرده است.  و همانگونه که FAO در 17 سال گذشته در  حمایت از احیا و انکشاف سیستم های ابیاری در کنار بانک جهانی و دولت افغانستان بوده از این پس نیز به این حمایت ها ادامه خواهد داد و ما توقع داریم تا در نظرداشت وضعیت آبی افغانستان توانیم کارهای موثر تری را انجام دهیم.

سپس انجنیر نجیب احمد شیرزاد سرپرست ریاست انسجام پروژه ضمن قدردانی از اشتراک کنندگان، با ارایه پرزنتیشنی کارکردهای پروژه IRDP از گذشته تا کنون و پلان سال 2020 این پروژه  را تشریح نمود. آقای شیرزاد همچنان در مورد مشکلات موجود پروژه صحبت کرد و بر توجه بیشتر مسوولان بانک جهانی وزارت مالیه تاکید نمود. اقای شیرزاد همچنان با ارایه  پیشنهاد‌های لازم در جهت ادامه یافتن پروژه از بانک جهانی خواست تا در زمینه تمیدید یک ساله پروژه توجه جدی نمایند.

در ادامه خانم زرلشت معصوم نماینده  وزارت مالیه بر حمایت آن وزارت از فعالیت‌های پروژه‌های IRDP  تاکید کردو گفت ما آماده هستیم تا در جهت حل مشکلات پروژه و تمدید آن از هیچ تلاشی دریغ نکینم. و لازم است تا مسوولان پروژه درزمینه تمدید یک ساله استدلال‌های دقیق با شرح وضعیت کنونی پروژه‌های در حال کار  و نیازمندی تمدید را با دقت بیشتر تهیه و ارایه نمایند. خانم معصوم همچنان در مورد پلان 5 ساله ریاست انسجام پروژه‌ها که یکی از موضوعات مهم در آینده خواهد بود گفت: پلان 5 ساله باید در مطابقت با پلان ملی انکشاف دولت جمهوری اسلامی افغانستان ساخته شود زیرا این مورد می تواند بر موفقیت آن تاثیر گذار باشد.

در اخیر  محترم انجنیر حمید الله نماینده وزارت زراعت با تأکید بر ادامه حمایت‌ها آن وزارت از پروژه IRDP گفت: در حال حاضر کشورما بیش از هرزمانی به حمایت بخش زراعت ضرورت دارد؛ که این امر می‌تواند از طریق پروژه IRDP محقق شود. ما انتظار داریم که این حمایت‌ها از طرف بانک جهانی و دولت اسلامی افغانستان همچنان ادامه یابد.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۹:۳۵
Background image

رئیس جمهور غنی: در دوسال آینده، بخش عمدۀ آب مدیریت می شود

محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، ظهر امروز در ششمین کنفرانس ملی آب تحت عنوان "انکشاف منابع آبی و مدیریت آن" اشتراک و سخنرانی کرد...

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۳:۳۶
Background image

جلسه گروه کاری چهارم اهداف انکشاف پایدار در وزارت انرژی و آب تدویر یافت

جلسه گروه کاری چهارم اهداف انکشاف پایدار(سکتور اقتصاد و زیربنا) با حضور محترم انجنیر خان محمد تکل سرپرست وزارت انرژی و آب در این وزارت دایر شد...

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۹:۱۲
Background image

تدویر جلسه هماهنگی و نظارتی پروژه‌های برق رسانی

جلسه مشترک پیرامون نظارت از پیشرفت پروژه بند برق کجکی هلمند با حضور نمایندگان با صلاحیت دفتر‌ مشاوریت ارشد مقام‌عالی ریاست جمهوری در‌ امور ‌زیربنا، وزارت‌ انرژی و آب‌ و مالیه، د. . .

BACK TO NEWS